Київ, що зникає – історія крізь один будинок

Фотограф і журналіст Олекса Шкатов зафіксував останні дні життя одного зі стареньких київських будиночків, яких більше немає.

“Будинок був моцним і кволим одночасно. Як часто буває з такими будинками. Наче стоїть і ще багато років простоїть, але то там, то сям видно глибокі тріщини, фасад просів, в під’їзді багаторічна вогкість…” – описує Олекса Шкатов, який стежив за цим старим домом на розі вулиць Дмитрівська і Павлівська майже рік і наприкінці квітня помітив, що навколо нього виріс будівельний паркан.

Потрапивши всередину, він побачив, що деякі квартири були ще у досить пристойному стані (рожева стіна і ліпнина на стелі, найімовірніше, залишилися оригінальними), хоча поруч із ними – зовсім занедбані “комунальні кімнати”. Загалом будинок справді був аварійним.

Дім у кілька поверхів заввишки, найімовірніше, звели на початку ХХ століття. Він був розташований у центральній частині Києва.

Жодних охоронних знаків на домі не було помітно, але в інтер’єрах збереглося багато оригінальних модернових деталей декору, притаманних добі, в яку з’явилося це житло для заможних киян.

Роботи, якими у підсумку практично повністю знесли цей будинок, продовжують позиціонувати як реконструкція. “Реконструкція по-київськи”, уточнює Олекса.

Останні мешканці, за його словами, забрали своє шмаття вже після 5 травня.

Майже одразу демонтували дах, потім трощили інтер’єри, вибивали вікна, ламали пічки і пробивали стелі. “Все це не було прихованим і чудово проглядалося з вулиці”, – стверджує автор фото.

У знесенні історичної забудови для Києва немає нічого нового – впродовж останніх років деякі будинки зникали буквально за ніч, а на їхніх місцях, попри протести та недотримання стилю, виростали нові велетні із бетону, металу та скла. Однак це не означає, що комусь щоразу не було небайдуже.

Цього разу Олекса також розповів про усе у соцмережах. Однак активісти, каже він, надто пізно помітили, що “будівники почали руйнування старовинного будинку”.

Станом на кінець травня він стариганя практично нічого не залишилося… Хіба що ці знімки.

На думку Олекси Шкатова, намагатися зарадити цій будівлі зараз марно – найцікавішим був не фасад, а саме інтер’єри кількох квартир, що були розташовані у вже знесеному крилі. Активістам він, натомість, радить спрямувати зусилля на захист інших схожих будиночків, які ще можна врятувати.

Размещено в Новости.